Parasını Dolarda Tutanlara Kötü Haber: Yıllar Sonra İlk Kez Yaşandı

Nisan ayı itibarıyla yatay hareketlerin yaşandığı dolar/TL paritesi, son günlerde aşağı yönlü kırılmalarla gündem oluyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yürütülen parasal sıkılaşma sürecinde politika faizleri yüzde 50’ye ulaşırken, Türk lirasının reel olarak değerlenmesi yabancı yatırımcının dikkatinden kaçmadı.

YABANCI YATIRIMCIDAN YILLAR SONRA BİR İLK

Geçtiğimiz hafta itibarıyla yurt dışı kaynaklı yatırımcılar 155 milyon dolar değerinde hisse senedi satarken, vade süresi 2 ile 10 yıl arasında değişmekte olan 604 milyon dolar değerinde tahvil alımı gerçekleştirdi.

DOLAR KURUNDA AŞAĞI YÖNLÜ HAREKETLERİN DEVAM ETMESİNE NEDEN OLACAK

Türk lira tahvillerine haftalık olarak bu seviyelerde talep olması yıllar sonra bir ilkin yaşanmasına neden olurken, söz konusu alım talepleri uluslararası piyasaların TL’nin reel olarak değer kazanacağına inandığı yorumlarına neden oldu.

Son haftalarda artış gösteren yabancı para girişinin devam etmesi, ekonomistlere göre dolar kurunda aşağı yönlü ve yatay hareketlerin devam etmesine neden olacak.

DEV BANKADAN DOLAR KURU TAHMİNİ

Gün içerisinde Türkiye raporunu paylaşan Fransız bankası BNP Paribas da, TL tahvil alımlarıyla benzer doğrultuda açıklamalar yaparak, Türk lirasının yıl sonuna kadar yaşayacağı değer kaybının sınırlı olacağını ve dolar/TL paritesinin 2024 sonunda 36 liraya ulaşmasını beklediklerini belirtti.

Halihazırda yabancı yatırımcılar tarafından yoğun talep oluşturulan TL tahvilleri 10 yıl süre ile yüzde 27 faiz oranından verilirlken, 2 yıllık TL tahvil faizleri ise yüzde 44 seviyelerinde.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir